Turqia liron rreth 34.000 të burgosur, bën hapësirë për puçistët

208

 

nintchdbpict000252494684-e1468657371531

Autoritetet turke deri më tani kanë liruar 33,838 të burgosur, tha ministri i drejtësisë të premten, pasi Turqia tha se ishte liruar 38.000 të burgosur nga burgjet për të  liruar hapësirën për dhjetëra mijëra të burgosur që kanë lidhje me grushtin e shtetit në korrik.

Ministri i Drejtësisë Bekir Bozdag ka bërë këto komente në një konferencë për shtyp, raporton “Reuters”.

Turqia ka thënë se do të lirojë një total prej 38.000 të burgosurish, si pjesë e reformave të saj penale pas grushtit të shtetit korrik që u përpoq të rrëzonte qeverinë e Presidentit Rexhep Tajip Erdogan. Turqia ka pushuar rreth 80,000 njerëz nga postet publike, dhe mijëra të tjerë janë arrestuar.

Comments