Turqia vret 35 militantë që u përpiqen të sulmonin një bazë ushtarake 

228

 

Police officers stand outside the army headquarters in Ankara, Turkey, late Friday, July 15, 2016. Turkey's armed forces said it "fully seized control" of the country Friday and its president responded by calling on Turks to take to the streets in a show of support for the government. A loud explosion was heard in the capital, Ankara, fighter jets buzzed overhead, gunfire erupted outside military headquarters and vehicles blocked two major bridges in Istanbul. (AP Photo/Burhan Ozbilici)

Ushtria turke ka vrarë 35 militantë kurdë, pasi u përpoqën të sulmonin një bazë në krahinën juglindore të Hakarit mëngjesin e sotëm.

Zyrtarët ushtarakë thanë se sulmi gjatë natës erdhi orë pas përleshjeve mes ushtarëve dhe militantëve nga Partia e Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) që lanë tetë ushtarë të vdekur.

Militantët u përpoqën të merrnin bazën me tre grupe të ndryshme, por u vunë re nga avionët  e monitorimit ajror që vranë 23 prej tyre.

Ushtria turke, e dyta më e madhe në NATO është përballur me kryengritje kurde në juglindje duke qënë se radhët e saj të larta pësuan një ulje të madhe pas përpjekjes për grusht ushtarak shteti.

Comments