Ukraina e konfirmon: Rusia ka kapur Soledarin, por i shkaktuam humbje më shumë sesa gjatë luftërave çeçene

83

Forcat ukrainase janë tërhequr nga Soledar, tha një zëdhënës ushtarak. Serhiy Cherevatyy, i forcave të armatosura të përbashkëta të Ukrainës Lindore, tha se ata i kishin “shkaktuar më shumë humbje” Rusisë sesa në të dyja luftërat çeçene.

Ky ishte konfirmimi i parë ukrainas i kapjes së qytetit të minierave të kripës nga forcat ruse.

“Forcat ukrainase u larguan nga Soledar dhe morën pozicione më të mira strategjike”, tha Cherevati për Sky News.

“Tërheqja e forcave tona ishte e kontrolluar mirë, e planifikuar, e disiplinuar dhe e qetë. Në Soledar, ne i shkaktuam armikut më shumë humbje sesa pësoi gjatë të dy luftërave çeçene.Të mos lejojë armikun të depërtojë sistematikisht në drejtimin e Donetsk”, tha zëdhnësi.

Moska deklaroi se mori kontrollin e Soledar më shumë se një javë më parë.

Comments