Vdes Bajrush Behrami, ish-organizatori i protestave të 81-shit dhe i dënuar me 10 vjet burgim

280

Njëri prej organizatorëve kryesor të demonstratave të vitit 1981, Bajrush Behrami, ka vdekur sot, pas një sëmundje të shkurtër.

62 vjeçari ka qenë pjesë edhe e Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës.

Behrami kishte qenë pjesë e ku ishin edhe: Ismet Begolli, Sherif Konjufca, Mustaf Xhemajli, Avdi Gjata, Musa Jupolli, Afrim Zhitiu, Sejdi Veseli, Bajram Ajeti, etj.

Behrami që ka lindur në vitin 1956 në Dobratin të Podujevës, kishte qenë edhe Kryetar i Partisë Unitetit Kombëtar ‘UNIKOMBI’.

Kohëve të fundit ka punuar në Qendrën Studentore, ndërsa ka ndërruar jetë sot në moshën 62 vjeçare.

Në kujtim të tij ka shkruar edhe Rrustem Mustafa.

“Miku im, patriot, i qetë, i urtë, artisti, i dashur, i këndshëm me humor, të bënte për vete dhe aktivë në kohët e vështira.

Pusho i qetë Bajrush Behrami”, ka shkruar Mustafa.

Comments