Opozita është e ndarë në pritjet e saj lidhur me debatin e nesërm për demarkacionin.

Për dallim nga dy partitë tjera, Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, shpreson që marrëveshja e Demarkacionit me Malin e Zi, të anulohet pas takimit të së mërkurës.

Deputetja e VV-së, Albulena Haxhiu, tha se nuk presin shumë nga debati dhe se janë të gatshëm për protesta kundër Qeverisë, për ta parandaluar ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.