VIDEO-FOTO /Teoricienët: Ja si u përpoqën të vrisnin Vladimir Putin

124

 

Vladimir-Putin-saobracajna-nesreca-620x350

Moebel THEMA

Pak ditë më parë si pasojë e një aksidenti automobilistik humbin jetën shoferi personal i presidentit të Rusisë, Vladimir Putin. Por sot kanë dalë  teroi të reja të cilat thonë se aksidenti ndaj makinës së Putin ka qenë i qëllimshëm dhe i parapërgatitur, pasi synohej që përmes këtij eleminimi ti jepej një mesazh i qartë numrit 1 të Rusisë.

Teoricienët i bazojnë faktet e tyre se brena makinës në ato momente ishte shoferi i preferuar i presidentit rus, Vladimir Putin dhe se ende qeveria po mban të fshehtë identitetin e tij.

Në mesazhin e teoricienëve konspirativë argumentohet se aksidenti, i cili ka ndodhur në Kutuzovskoj rrugës për në Moskë, i cili ishte shkaktuar nga një Mercedes, ku sipas informacioneve zyrtare, shoferi i tij humbi kontrollin dhe u përplas me një BMË, ishte në fakt një kërcënim për  Putinin.

Në tekstin e tyre po ashtu thuhet se kjo është vepër e një grupi të agjentëve të huaj që veprojnë në Moskë, të cilët nuk do të ndalen para asgjëje për ta përmbysur Putinin.

Këto paraqesin spekulime në lidhje me një paralajmërim brutal të bazuar në premisën se ky është vetëm hapi i ardhshëm logjik pas sanksioneve ndërkombëtare kundër Rusisë, që i janë imponuar me qëllim për të dobësuar boshtin e politikave të Putinit.

Një tjetër gjë që autori kishte përmendur në blog ishte se Putinin e bëri presidenti amerikan Barack Obama të duket si fëmijë, dhe kjo është loja e shahut për të “dërrasë e zezë gjeopolitik” duke demonstruar aftësitë superiore, në krahasim me të dhe politikën perëndimore.

Si dëshmi tjetër theksohet edhe një seri takimesh ndërkombëtare politike që Putin realizoj në samitin e G20 në Kinë, gjatë të cilit, ndër të tjera,  Putini kishte deklaruar arsyet pse Amerika është duke e fajësuar Rusinë për luftimet në Irak dhe tha se Perëndimi duhet të qëndrojnë larg nga ai rajon.

Përveç kësaj, aty theksohet se edhe kryeministri australian Malcolm Turnbull,  kishte pyetur ashpër Putinin se cili ishte më saktësisht roli i tij në konfliktet në Siri dhe cili ishte qëllimi i saj aty, transmeton lajmi.net.

Pra, si përfundim thuhet se aksidenti ishte mirë i orkestruar dhe ka paralajmërim të përgjakshëm për presidentin e Rusisë, që i bëhet më dije ta ndryshojë kursin e tij  politik.

Dy ditë pas tragjedisë, në një intervistë për “Blumberg”, Putin tha se pozicioni i SHBA për Kosovën dhe Krimenë, është një lojë e thjeshtë politike.

“Asgjë nuk mund të bëhet kundër vullnetit të popullit, por  disa nga partnerët tanë nuk e kanë kuptuar. Ata janë duke u përpjekur për të mos parë vullnetin e popullit të Krimes, ku 70 për qind e tyre janë rusëve, dhe pjesa më e madhe e tyre flasin rusishten si gjuhën e tyre amtare ata ishin për t’u bashkuar me Rusinë, ndërsa, në Kosovë janë keqpërdorur dhe vazhdon të keqpërdoret vullneti i  njerëzve që jetojnë atje”, tha Putin.

 

https://www.youtube.com/watch?v=eoRiJySpWpQ

Barak-Obama-Vladimir-Putin-5

Rusija-Ukrajina-Krim-Vladimir-Putin

Malkom-Turnbul-Vladimir-Putin

Comments