Zbardhen detaje të reja/ Ja si e përdhunoi në pyll babai vajzën

344

diberrr

Dalin detaje të reja nga ngjarja e rëndë e ndodhur në Dibër, ku babai ka abuzuar seksualisht me të bijën 15­vjecare. Mësohet se nëna e vajzës ka vdekur para 7 vitesh në një aksident rrugor dhe sot ajo jetonte me njerkën, babanë dhe vëllanë.

46­ vjeçari Guri Përgjegji ishte kthyer nga Greqia para një viti. Sipas banroëve, vajza prej 10 ditësh rrinte e mërzitur. Ndërsa po banorët tregojnë se autori ngacmonte edhe femrat e tjera në fshat. Vajza e dhunuar seksualisht, nga ai që e solli në jetë, sipas mjekëve, ndodhet në gjendje të rëndë psikologjike. Zyrtarisht policia njofton se ka prangosur shtetasin Guri Përgjegji, baba biologjik i 15­ vjecares.

Ngjarja

Ngjarja ka ndodhur dje ne një fshat të Njësisë Administrative Kastriot. Policia sqaron se ishte njoftuar qe një minorene ishte në gjendje të rëndë psikologjike. “Efektivat e policisë kanë shkuar menjëherë ku ka rezultuar se: Shtetasja E.P, 15 vjeçe ishte në gjendje të rëndë psikogjike dhe ndodhej tek banesa e xhaxhait të saj”­njofton policia. Nga veprimet paraprake Specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Dibër kanë konstatuar se kishin të bënin me një rast të kryerjes së marrëdhënieve seksuale me persona në gjini.

Përdhunimi në pyll, dëshmia e vajzës

Vajza ka treguar në polici atë që i kishte ndodhur dhe përdhunimin nga babai. Policia sqaron se vajza E.P, e shoqëruar në Komisariatin e Policisë Dibër ka rrefyer në prani të Psikologut, Prokurorit dhe të njerkës së saj. “Ajo ka treguar se më datën 18.08.2016 rreth orës 11:00, poshtë fshatit në një vend të pyllëzuar shtetasi Guri Përgjegji, i cili është edhe babai biologjik i saj ka kryer marrëdhënie seksuale me dhunë me të dhe është larguar menjëherë në drejtim të pyllit”­ njofton policia.

Arrestimi

Efektivat e Policisë të Komisariatit të Policisë Dibër kanë bërë krehjen e teritorit si dhe mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative në orët e para të mëngjezit kanë bërë kapjen dhe arrestimin në flagrancë të shtetasit: Guri Përgjegji, 46 vjeç, banues në Njesinë Administrative Kastriot Dibër, për veprën penale ‘Kryerjes së marrëdhënie seksuale në gjini”, parashikuar nga neni 106 i Kodit Penal. Kapja e tij u bë në një banesë të pabanuar të fshatit. Ekspertiza mjeko­ ligjore paraprakisht ka konfirmuar kryerjen e kësaj vepre penale. Të gjitha veprimet e para hetimore janë kryer nën kryesimin e Prokurorit . Materialet do ti kalojnë Prokurorisë Rrethit Gjyqësor Dibër.

Comments