Zelensky: Duhet të negociojmë me Rusinë, nëse bie Bakhmuti

170

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka paralajmëruar se nëse kombi i tij nuk fiton betejën e ashpër në Bakhmut, Rusia mund të kërkojë që Ukraina të bëjë kompromise të papranueshme, të nxitur nga lodhja e popullit ukrainas. Në të njëjtën kohë ai ftoi edhe liderin e Kinës për ta vizituar.

Nëse Bakhmut përfundimisht do t’i dorëzohej forcave ruse, Vladimir Putin mund të ketë sukses të ushtrojë presion mbi Zelensky, si nga populli ukrainas ashtu edhe nga komuniteti ndërkombëtar, për të bërë kompromis me Rusinë, tha presidenti ukrainas.

Zelensky vizitoi së fundmi vijën e frontit pranë Bakhmutit, ku forcat ukrainase dhe ruse janë përfshirë në një betejë të ashpër dhe të përgjakshme prej muajsh. Ndërsa disa analistë ushtarakë perëndimorë kanë thënë se qyteti nuk ka një rëndësi të rëndësishme strategjike, Zelensky theksoi se “një humbje kudo në distancë, në këtë fazë të luftës, mund të rrezikojë vrullin e Ukrainës”.

Komentet e Zelensky ishin një pranim se humbja e betejës shtatë mujore për Bahmutin – më e gjata e luftës deri më tani – do të ishte më shumë një humbje e kushtueshme politike sesa një humbje taktike.

Comments