Aeroplani “Flying-V” djeg 20 për qind më pak karburant se avioni konvencional dhe mund të mbajë më shumë se 300 pasagjerë

242

Linja ajrore holandeze KLM po financon një projekt aeronautik, i cili mund të shihte formën dhe planin e aeroplanëve komercialë të ndryshuar përgjithmonë.

Dizajni mahnitës “Flying-V”, mbështetur financiarisht nga KLM, ka të njëjtin krah me avionët ekzistues dhe është në gjendje të mbajë deri në 314 pasagjerë.

MÖBEL THEMA

Ajo është emëruar pas kitarës të Gibson Flying-V të përdorur nga një numër lojtarësh legjendar – nga Eddie Van Halen dhe Jimi Hendrix, deri në Brian May dhe Keith Richards.

Koncepti i artizanatit, i zhvilluar nga hulumtuesit në Delft Technology University në Holandë, zmbrapset diagonalisht prapa nga hunda për të krijuar formën V të mrekullueshëm.

Dizajnuesit e saj thonë se ky konfigurim unik përdor 20 për qind më pak karburant. Krahët do të strehonin hapësirën e pasagjerëve, mbajtjen e mallrave, tanket e karburantit dhe të gjitha infrastrukturat e tjera, besohet. /Faktiditor.ch

 

Comments