Bashkimi Kombëtar nuk është ide e tejkaluar pseudohistorian Jusuf Buxhovi !

247

Mbrëmë pas ndeshjes Poloni-Shqipëri , e ndoqa në Rubikon të Klan Kosova pseudohistorianin gazetarin e famshëm ish Jugosllavisë dhe mjegullnajes pacifiste Jusuf Buxhovi ku krekosej si i gjithëdijshëm dhe në vazhden e misionit të tij me dekada ai sulmoi iden e kahmotshme të Bashkimit Kombëtar, atë ide që rron që nga koha e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut e gjerë sot në shtresat idealiste .

Opinioni publik këtë palaqo e merrë për ” atdhetar ” e të ” ditur ” po ky është një antishqiptar i tërbuar që shkruan libra antikombëtar e librat e tij përkrahen nga shtetet shqiptare e jo librat e atdhetareve

Për sojin e tij dhe liria e pa merituar që ai e gëzon me shumë si ai ishte utopi ai thoshte nuk mundet dot ish Jugosllavia terroriste e kryekrimeneleve Tito /Millosheviç Koshtunica etj po UÇK ja me aleat e çliroi Kosoven dhe e bëri Kosoven shtet të pavarur trampolinë drejt Bashkimit Kombëtar

Ky pseudohistorian e glorifikon nënështrimin kapitullues pacifist dhe minimizon rolin e UÇK -së lavdimadhe

Moebel THEMA

Poashtu këtij horri i kishin penguar valëvitja e Flamurit Kombëtar 🇦🇱 në tokat tona nën sundimin serb në Kosovë Lindore dhe vizitat e shpeshta të Edi Rames Pandeli Majko etj në ato vise .

Sipas këtij palaqo ne nuk duhet interesohemi fare për tokat tona nën pushtim malazez , grek maqedon serb dhe për mërgaten tonë sepse nacionalizmi qenka gjë e shekullit 19-të !!!

Ne kemi mijëra halle nga ato politike ekzistenciale e të progresit si komb po ne nuk guxojmë kurrë brez pas brezi të heqim dorë nga ideja më fisnike ajo e Bashkimit Kombëtar me çdo kusht e çdo çmim

Erald Selca

Comments