Bota

by / on April 26, 2017 at 10:25 pm / in Bota, Lajme

Prifti i bën thirrje njerëzimit: Furnizohuni me ushqime dhe fshihuni, po fillon lufta

Sipas një personi të ri të vetëshpallur si Nostrdamusi i ri, Kina dhe Rusia do të fillojnë luftën e tretë botërore kundër SHBA-ve, brenda gjashtë muajve të mbylljes së kufijve të Evropës për shkak të krizës së migrantëve, shkruan e përditshmja angleze Express. Pastori Ricardo Salaza, që është i fundit në linjën e profetëve të botës fetare, beson se një asteroid […]

Read more ›
by / on April 26, 2017 at 6:20 pm / in Bota, Lajme

Shpërthim në Stamboll, shtatë të lënduar

Një eksplodim ka ndodhur sot në një furgon që barte nxënës, duke mbetur të plagosur shtatë persona, ka njoftuar agjencia turke e lajmeve Anatolia. Pretendohet se shpërthimi ndodhi ndërsa automjeti që i përket një universiteti privat, ishte duke lëvizur në një autostradë në pjesën aziatike të qytetit.

Read more ›
by / on April 26, 2017 at 1:17 pm / in Bota, Lajme

Turqi: Policia arreston më shumë se 1000 mbështetës të Gulenit

Policia turke arrestoi sot më shumë se 1 000 persona të dyshuar se i përkisnin lëvizjes së predikuesit, Fethullah Gulen, cilësuar nga Ankaraja si iniciues i grushtit të munguar të shtetit në muajin korrik, njoftoi minsitri i Brendshëm, Seleyman Soylu. “Këtë mëngjes, kemi ndërmarrë një operacion  në 81 provinca. Operacioni po vazhdon. Në momentin që po flasim, 1 009 persona janë arrestuar […]

Read more ›
by / on April 26, 2017 at 11:45 am / in Bota, Lajme

Warum sollen wir noch länger warten?” Tüxit vor dem Beitritt? Erdogan droht mit Referendum über EU-Ambitionen

  Die EU-Beitrittsverhandlungen der Türkei ziehen sich weiter in die Länge. Erdogan möchte dieser “Hinhaltung” nach britischem Vorbild mit einem weiteren Referendum zuvorkommen. Die Europäische Union habe laut Erdogan ohnehin keine Zukunft. Nach dem Referendum zum türkischen Präsidialsystem sind die EU-Beitrittsgespräche der Türkei ins Stocken geraten. Der Europarat hatte aufgrund der angespannten politischen Situation nach dem Putschversuch am Dienstag dafür […]

Read more ›
by / on April 26, 2017 at 10:01 am / in Bota, Lajme

Itali, të paktën dy të vdekur pas një aksidenti hekurudhor

Dy punonjës të hekurudhave u vranë dhe tre të tjerë u plagosën në një aksident që shkaktoi mbylljen e përkohshme të linjës hekurudhore mes gadishullit dhe Austrisë. Aksidenti ndodhi gjatë punimeve për mirëmbajtjen e hekurudhës në afërsi të Bressanones, në veri të Italisë, në linjën hekurudhore të Brennerit, linja më e frekuentuar hekurudhore që lidh Italinë me veriun e Evropës […]

Read more ›
by / on April 25, 2017 at 10:58 pm / in Bota, Lajme

Dentisti austriak refuzon pacientët pro Erdoganit

Kanë mbërritur deri në Turqi polemikat për fletëpalosjet e një dentisti austriak nga Tiroli, i cili ftonte pacientët që simpatizonin presidentin turk, Recep Tayip Erdogan, që të mos mjekoheshin te ai. Sipas gazetës austriake ”Tiroler Tageszeitung”, fletëpalosjet e shkruara me dorë, gjendeshin në studion e tij private dhe kishin edhe një fotografi të Erdoganit, me një shenjë ”x” mbi të, ku shkruhej […]

Read more ›
by / on April 25, 2017 at 6:38 pm / in Bota, Lajme

Siri, vriten 18 persona nga sulmet ajrore turke

Së paku 18 persona janë vrarë nga sulmet ajrore të ushtrisë turke, kundër pozicioneve kurde në Sirinë Veriore, njoftoi Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut. “Të paktën 15 ishin luftëtarë dhe tre prej tyre punonin për qendrën e shtypit, që i përket Njësive të Mbrojtjes së Popullit Kurd (YPG)”, raportoi kreu i Observatorit Sirian për të Drejtat e Njeriut, […]

Read more ›
by / on April 25, 2017 at 5:28 pm / in Bota, Lajme

Lunaçek: Të përdoret energjia pozitive e Ballkanit Perëndimor

Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunaçek deklaroi se BE-ja këshillon që sa më mirë duhet të shfrytëzohet energjia pozitive, e pranishme në Ballkanin Perëndimor, pasi në disa vende të këtij rajoni janë vërejtur ndryshime drejt sjelljes autoritare, e cila rrezikon përparimin e demokracisë. Ajo në tekstin e publikuar në portalin europeanwesternbalkans.com, ka thënë se retorika nacionaliste “nuk zgjedh problemet, nuk […]

Read more ›
by / on April 25, 2017 at 5:25 pm / in Bota, Lajme

Erdogan: Biçikletë falas për çdo fëmijë që fal namazin e sabahut në Xhami

“Duke filluar nga sot dhe për 40 ditë, do të jepet nga një biçikletë falas për çdo fëmijë turk dhe joturk që fal namazin e sabahut në xhaminë e Sulltanit Javuz Selim në Stamboll”, ka thënë presidenti turk Erdogan OMERI r.a ka thënë në atë Xhami që nuk ka fëmijë ajo është duke vdekur…

Read more ›
by / on April 25, 2017 at 1:02 pm / in Bota, Lajme

Liban, refugjatët sirian kafshohen nga minjtë nëpër kampe

Sirianët në Liban thonë se kampet e tyre janë të infektuar me minj, të tërhequr nga çantat për grumbullimin e mbeturinave. Njëri prej tyre, Ahmedi është zgjuar një  mëngjes nga kafshimi i minjve në fytyrë, derisa çdo natë familja e tij thotë se janë të shqetësuar për shkak të futjes së minjve brenda tendës në të cilën ata jetojnë. Kjo […]

Read more ›