Bota

by / on October 22, 2017 at 1:41 pm / in Bota, Lajme

Plattenleger krüppelt für 1500 Fr. pro Monat Arbeitsinspektor deckt Lohndumping auf

Moritz Kaufmann, Simon Marti Es ist ein ungewöhnlich warmer Herbsttag, doch durch die Baustelle in Bern fegt ein Wind wie aus Eis. Der Rohbau des neuen Tumor- und Organzentrums des Inselspitals erinnert an ein lebendiges Skelett. Es wird gehämmert, gebohrt, gegipst, gemalt, geplättelt. Nachdem SonntagsBlick letzte Woche die Unterbezahlung zum Thema machte («Das ist nicht Lohndumping, das ist Sklaverei»), begleiten […]

Read more ›
by / on October 22, 2017 at 8:53 am / in Bota, Lajme

Fëmija i 8-të vdes nga sirtar i prodhuar nga Ikea

Dy-vjeçari Jozef Dudek i Kalifornisë u vra kur një tavolinë me tre sirtar Ikea u përmbys dhe shtypi atë gjatë fjetjes. Avokati i familjes, Daniel J. Mann i Filadelfias, tha se aksidenti ndodhi në maj dhe askush tjetër nuk ishte në dhomë. “Ai ra në krye të tij,” tha Mann. “Ajo nuk ka kontaktuar asnjë mobilje.” Mann tha se familja […]

Read more ›
by / on October 21, 2017 at 11:39 pm / in Bota, Lajme

UNICEF: Ferr për fëmijët myslimanë refugjatë në Bangladesh

Më shumë se 320.000 fëmijë nga Arakani të cilët kanë ikur në Bangladesh jetojnë në kushte të tmerrshme nëpër kampe refugjatësh. Janë të rrezikuar më shumë se 320.000 fëmijë nga Arakani të cilët janë arratisur nga Birmania në Bangladeshin fqinj prej fillimit të valës së re të dhunës më 25 gusht, dhe të cilët gjenden në kampe refugjatësh ku jetojnë […]

Read more ›
by / on October 21, 2017 at 9:07 pm / in Bota, Lajme

Kreuzlingen TG – 32-jähriger Slowake nach Unfallflucht festgenommen und inhaftiert

Nach einem Verkehrsunfall in Kreuzlingen konnte die Kantonspolizei Thurgau am Freitagabend den Unfallfahrer eruieren. Kurz vor 22.30 Uhr meldete ein Mann der Kantonalen Notrufzentrale, dass sein parkiertes Fahrzeug von einem unbekannten Autofahrer auf einem Vorplatz touchiert worden sei und dieser anschliessend in Richtung Romanshorn davongefahren sei. Eine Patrouille der Kantonspolizei Thurgau stiess kurz darauf in der Umgebung auf das bezeichnete […]

Read more ›
by / on October 21, 2017 at 5:43 pm / in Bota, Lajme

Tridhjetë policë egjiptianë janë vrarë në shkëmbim zjarrin me një grup islamik

Të paktën 30 oficerë egjiptianë të policisë janë varë dje në shkëmbim zjarrin me një grup islamik në rajonin Bahrija në pjesën perëndimore të Egjiptit, kumtuan përfaqësuesit zyrtarë. Paraprakisht, burimet e sigurisë kumtuan se në incident e kanë humbur jetën 16 policë, ndërsa shumë të tjerë janë plagosur. Forcat egjiptiane të sigurisë e kanë sulmuar strehimin e grupit islamik Hasm, […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 10:05 pm / in Bota, Lajme

Një objekt i çuditshëm mbi qiellin e Dubait (VIDEO)

Një objekt i çuditshëm është shfaqur në mes të natës në Dubai, duke i lënë të gjithë pa fjalë. Dukej si dritë e bardhë që lëvizte në qiell me një shpejtësi marramendëse. Pamjet kanë vënë në dyshime njerëzit duke menduar se mund të jetë meteor ose satelit. Nuk është gjetur akoma një përgjigje e tillë, gjithashtu nuk ka shkaktuar asnjë […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 6:13 pm / in Bota, Lajme

Tërbohet Erdogan kur e sheh e posterin gjigant të Ocalan-it në Rakka. Akuzon SHBA-në

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan ka shprehur kritika për shpalosjen e posterit të kreut PKK, Abdullah Ocalan, në Rakka të Sirisë, pasi kontrolli i qytetit u mor nga PYD, krahu i PKK-së në Siri, e cila është mbështetur nga SHBA, raporton (AA). Kur qyteti lindor Rakka në Siri u mor nën kontroll më herët këtë javë nga forcat e […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 12:38 pm / in Bota, Lajme

Chur GR – Rentnerin mit Rollator von Personenwagen angefahren und verletzt

Am Freitagvormittag (20.10.2017) ist es auf der Bahnhofstrasse in der Begegnungszone, zu einem Verkehrsunfall gekommen. Dabei wurde eine 76-jährige Rentnerin verletzt. Die Rentnerin ging mit dem Rollator vom Postplatz kommend über die Bahnhofstrasse, Richtung Alexanderplatz. Gleichzeitig fuhr ein Personenwagenlenker auf der Höhe eines Verwaltungsgebäudes rückwärts in die Bahnhofstrasse. Dabei wurde die Fussgängerin mit dem Heck des Personenwagens erfasst. Durch die […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 12:32 pm / in Bota, Lajme

Ministri i Jashtëm turk Çavuşoğlu: Sebastian Kurz është islamofob

Ministri i Punëve të Jashtme të Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu deklaroi se mes retorikës së kreut të Partisë Popullore (OVP) Sebastian Kurz, i cili është fitues i zgjedhjeve parlamentare në Austri dhe djathtistëve radikal nuk ka kurrfarë dallimi, raporton AA. “Kush do të ndryshojë këtë trend? Politikanët? Cilët politikanë? Mos vallë prisni diçka nga partitë radikale? Prisni diçka nga partia e […]

Read more ›
by / on October 20, 2017 at 12:27 pm / in Bota, Lajme

Kriza në Kataloni pengon publikimin e emrit të veturës nga Seat

Ndonëse kishte paralajmëruar se më 15 tetor do të njoftonte emrin e modelit të ri SUV, prodhuesi spanjoll ka shtyrë ceremoninë solemne ku zyrtarisht do të publikonte emrin e kësaj veture, për shkak të krizës aktuale politike në Kataloni. Në Seat thonë se për shkak se mediat janë të fokusuara në tema politike, nuk është momenti i duhur që të […]

Read more ›