Opinione

by / on December 16, 2017 at 5:50 pm / in Lajme, Opinione

Fushëbeteja virtuale ruso-amerikane në Maqedoni

SELIM IBRAIMI-INSTITUTI I STUDIMEVE TË SIGURISË DHE ZHVILLIMIT -MAQEDONI (ISSZH) Dita e djeshme ishte ditë jo e mirë, pasi “lufta virtuale” është e pamëshirëshme. Askush nuk e kishte menduar se mëngjesi i fund javës në mes dy ambasadave, asaj amerikane dhe ruse në Maqedoni do të fillonte me ajrin e ndotur dhe do të përfundonte me çështjen e furnizimit apo […]

Read more ›
by / on December 14, 2017 at 10:33 am / in Lajme, Opinione

Irredentizmi korsikan

Me Traktatin e Versajës, të nënshkruar nga të plotfuqishmit respektivë me 15 maj 1768, Republika e Gjenovës ja ofroi Mbretërisë së Francës ishullin e trazuar dhe krenar të Korsikës, si garanci për borxhet e kontraktuara me Parisin të barabarta me 2 milion lira gjenoveze. Situate politike e ishullit, në momentin e kalimit të përgjegjësive, ishte në rebelim të plotë kundër […]

Read more ›
by / on December 13, 2017 at 10:58 pm / in Lajme, Opinione

Ta barazosh Fetain me Tarçullovskin!

Ta barazosh Fetain me Tarçullovskin, të dënuarin e Gjykatës së Hagës e që u bë edhe deputet, është njëjtë sikurse ta barazosh Ramush Haradinajn me Millosheviqin. Krahasimi nuk është i tepruar, jo. Sepse vetëm gjyqësori i shkapërderdhur i Maqedonisë dëshiron të barazojë viktimën me terroristin Vedat MEMEDALIU Tridhjetë ditë paraburgim për Feta Alimin, “policin” e Orizares të Likovës, ka shqiptuar […]

Read more ›
by / on December 12, 2017 at 10:25 pm / in Lajme, Opinione

Çfarë rezultatesh do të sjellë vendimi i Trumpit në lidhje me Jeruzalemin?

Shkruan: Sadullah Zarei Në periudha të ndryshme të administratave të ndryshme amerikane kemi dëgjuar plane të ndryshme nga zyrtarët e lartë amerikanë në lidhje me pranimin e Jeruzalemit si kryeqytet të regjimit sionist. Herë pas here kjo gjë është përkthyer edhe si trasferimi i ambasadës amerikane nga Tel Avivi për në Jeruzalem. Një situatë e këtillë është folur edhe gjatë […]

Read more ›
by / on December 10, 2017 at 4:50 pm / in Lajme, Opinione

Kimete Berisha-Aida Dërgutit: Shko tash fshijë nevojtoret e Vetëvendosjes!

Analistja e njohur, Kimete Berisha ka analizuar gjerësisht vlerësimin e Aida Dërgutit për liderin e Vetëvendosjes. Ajo bën për pesë pare Dërgutin dhe grupin e saj. Shkrimi i plotë i Berishës: ‘Grupi i viberit’ sharroi në shit! Inati i madh. Me të rrëzu fjala me tri shkronja. Dhe fjala më e ndaluar dhe më e ndyrë në fjalor. Se, dihet […]

Read more ›
by / on December 9, 2017 at 12:56 pm / in Lajme, Opinione

E dinë se çfarë kanë bërë!

Alarmi që ka nisur dhe po vazhdon të trashet lidhur me largimin e Adriatik Llallës dhe ardhjen e një Kryeprokurori të ri, që nuk kalon nga duart e Berishës, është ndoshta momenti më alarmant që politika shqiptare ka pasur që në vitin 1991. Shkruan: Mero Baze Në SHBA ka nisur një hetim ndaj kompanisë “OSI Systems Inc”, e cila ka […]

Read more ›
by / on December 9, 2017 at 12:12 am / in Lajme, Opinione

Vuçiqi, ky vazhdues i politikave të gjenocidit të Serbisë në Kosovë

Jakup Krasniqi Vuçiqi, presidenti i tashëm i Serbisë, kohë pas kohe sikur “përpiqet” të shkëputet nga politikat e gjenocidit, pjesë e secilës ishte, kur Serbia ushtroi gjenocid në BeH, Kroaci e Kosovë, kur ndërkombëtaret i bëjnë ndonjë presion, por shpejtë harron dhe përsëri kthehet në origjinë. Si macja që nuk e harron asnjëherë zanatin e saj, “gjuajtjen e minjve”! Origjina […]

Read more ›
by / on December 7, 2017 at 3:52 pm / in Lajme, Opinione

Një rrezik në lëkurën e Jeruzalemit

Sot qyteti realisht është i ndarë në dy koka, 37 % e qytetit, përbëhet nga arabët, opjesa lindore ndërsa pjesa perëndimore u përket izraelitëve. Të dyja palët e pretendojnë qytetin e shenjtë si kryqytetin e tyre. Presidenti Trump na ka mësuar me shumë vendime të paparashikuara dhe të habitshme në politikën e jashtme. Që nga prishja e marrëveshjes bërthamore me […]

Read more ›
by / on December 5, 2017 at 6:25 pm / in Lajme, Opinione

SHANSI EKONOMIK NUK DUHET TË NA IKË

Sa më shpejt që ta zgjidhim çështjen e emrit dhe të anëtarësohemi në NATO, aq më shumë e përshpejtojmë progresin për BE, bile të gjithë në “pako” nga Ballkani Perëndimor. Mes tjerash, kjo do të ndikojë në ngadalësimin e procesit të zbrazjes së vendeve tona nga të rinjtë e shkolluar dhe të aftë, që ikin në Perëndim Shkruan: Abdylmenaf BEXHETI, […]

Read more ›
by / on December 4, 2017 at 7:15 pm / in Lajme, Opinione

Një Koalicion i Madh për Gjermaninë – dhe Europën

Me Amerikën që mungon dhe Kinën që po fiton ndikim, kjo është kohë kritike për Gjermaninë dhe Bashkimin Europian që t’i japin botës vizion, stabilitet dhe lidership botëror. Kjo barrë bie edhe mbi Kristian Demokratët dhe Social Demokratët e Gjermanisë. 15:46, 3 Dhjetor 2017 Autor: Jeffrey Sachs Aleatët e Gjermanisë dhe Europës nëpër botë kanë marrë frymë më lirshëm pasi […]

Read more ›