Rama mbërrin në Beograd për “shengenin ballkanik”

149

Kryeministrat e Shqipërisë dhe Maqedonia Veriore, Edi Rama dhe Zoran Zaev, mbërritën në Beograd këtë pasdite.

Ata u pritën në aeroport nga Ministrja e Integrimeve Evropiane Jadranka Joksimovic.

MÖBEL THEMA

Të dy kryeministrat do të marrin pjesë në një takim trepalësh nesër në Novi Sad me ftesë dhe iniciativë të Presidentit serb Aleksandar Vuçiç.

Tema e diskutimit do të jetë krijimi i një “shengeni të vogël” me qëllim integrimin e tregjeve në rajon dhe heqjen e pengesave për biznesin dhe lëvizjen e lirë të mallrave dhe njerëzve.

Comments