Sa dallon Golf 8 nga modeli i kaluar Golf 7

435

Duke u kthyer mbrapa te Golf 7, nuk mohet faktin se Vë bëri gjithçka që mund të sigurojë që asnjë homolog i tij mos ta mposht

Ishte më e lehtë, më e sigurt, më e rehatshme dhe më e efektshme në karburant se secili prej pararendësve të saj, dhe madje krahasuar me rivalët e saj shpesh qëndroi si një nga modelet më të mira në segmentin e tij, nëse jo edhe më i miri.

Sidoqoftë, ekziston një argument që diferencat midis Golf 7 dhe 6 apo edhe 5 nuk janë aq masive sa ato midis Golf 87dhe Golfit të ri 8, një makinë që është këtu për të paralajmëruar blerësit e segmenteve në epokën dixhitale.

Një herë Golf, gjithmonë Golf?

Po, e vërtetë që modelimi i Golf 8 është revolucionar në cfarëdo forme. Sidoqoftë, ky nuk është një riorganizim i thjeshtë i kthesave dhe linjave si me modelet e dy gjeneratave të mëparshme. Në krahasim me paraardhësit e tij, Golfi i ri duket më i mprehtë dhe stili i skajit të përparmë përfundimisht është rindërtuar plotësisht, shkruan IndeksOnline.

Në përgjithësi, i pastër dhe modern, sikur të njoftojë para botës se Golf është përfundimisht i gatshëm për një të ardhme të elektrizuar dhe të dixhitalizuar, e cila patjetër që është, duke pasur parasysh specifikimet.

Para se të futemi në të gjitha këto, le të diskutojmë matjet. Ndërsa VW ka ende për të zbuluar vëllimin e bagazhit, ose shifrat e performancës dhe ekonomisë, ne e dimë se Golf i ri tani është 4,284 mm i gjatë, 1,789 mm i gjerë dhe 1,456 mm i lartë. Mk7 ndërkohë ka një gjatësi prej 4,258 mm, është i gjerë 1,790 mm, qëndron 1.492 mm (58,7 inç) i lartë dhe baza e tij e timonit mat 2,620 mm.

Të gjitha ndryshimet e jashtme mënjanë, ajo që është dukshëm e qartë për Golfin e ri është se ai përmban një enterier shumë më modern sesa modeli i mëparshëm.

Edhe vizualisht, ju merrni modelin e nivelit të dyfishtë pultit, ekranet e orientuar drejt shoferit (më ergonomik), sistemet delikate të ajrit, ndriçimin e ambientit, butonat më pak fizikë dhe një timon të ri. Nëse akoma nuk ju bën përshtypje, merrni parasysh karakteristikat që mund të zgjidhni për Golfin tuaj të ri: ekranin në xham, rrjetin Car2X, një ndërfaqe për të ngarkuar telefonin tuaj inteligjent dhe ngarkesa të tjera.

Performanca duhet të jetë gjithashtu më e mirë

Siç thamë edhe më parë, VW nuk ka lëshuar ende ndonjë figurë të rendimentit të drejtpërdrejtë ose të efikasitetit të karburantit, por fakti që Mk8 do të jetë në dispozicion me jo më pak se pesë versione hibride flet vëllime për ato që ka planifikuar prodhuesi i makinave gjermane për këtë segment.

Sigurisht, ka akoma njësi të benzinës dhe naftë me turbocharg në dispozicion, me prodhime që variojnë nga 90 PS deri në 300 PS . Është e qartë se fuqia e dizel është ende e rëndësishme për VW, kjo është arsyeja pse ata kanë zhvilluar njësitë e reja të Golfit 2.0-litra TDI nga e para, dhe po planifikojnë një version GTD të orientuar drejt performancës gjithashtu. /IndeksOnline/

Comments