Sakrifica e Kryekomandant Adem Jasharit e pashembullt për Njerëzimin

176

Kryekomandanti Legjendar i UÇK -së Adem Jashari , me familjen e tij ka berë sakrificen më të madhe që njeh kombi dhe bota u shkri i tëri familjarisht për liri , çlirim dhe Bashkim Kombëtar në luftë kundër Serbisë Fashizoide .

Nuk ka njohur as do të njoh kurrë njerëzimi një sakrificë të tillë liridashëse dhe frymëzuese për shtresen më atdhetare shqiptare kudo ku ndodhet në botë .

Kushtrimi i Adem Jasharit , Hamzë Jasharit me familje preku thellë pjesën atdhetare të cilët e kuptuan se pa luftë çlirimtare okupatori serb nuk do largohej kurrë .

Serbia që kishte vrarë e prerë popullin shqiptar me shekuj do largohej vetëm nga UÇK -ja e cila kishte ndryshuar historinë tonë .

Aparteidin dhe gjenocidin serb mbi ne e luftonte UÇK -ja , e cila me luftën e saj të drejtë fitoi dhe bekimin ndihmën e aleatëve .

Drenica ky djepi i kombit shqiptar , kjo kala e pamposhtur Shqipërie gjithmonë ja kishte nderuar armët atdheut .

MÖBEL THEMA

Roli , pesha kontributi i Komandantit Legjendar të UÇK -së Adem Jasharit është i jashtëzakonshem me flakadanet tjerë të lirisë figurat emblematike të Zahirit madh me shok , Luanit barutit të UÇK -së , Adrianit , Abedin Rexhës lavdimadh , Fehes e Abejes , Agim Ramadanit , e Halit Cokes , Mujdin Aliut , Tahir Sinanit , Hyre Eminit, Ismet Asllanit e mijëra dëshmoreve .

Adem Jashari adhuronte shtetin shqiptar për të luftoj , luftoj si Skënderbeu me hordhite osmane si Kapedan Çerçiz Topulli dikur me çetat e tij luftoj si Azem Bejta Enver Hoxha , Qemal Stafa , Shaban Polluzha , si Sefer Mikushnica e në zemër të tij ishte një Adem i madh një nga baballaret e Kombit si Adem Demaçi i pavdekshëm .

Adem Jashari padyshim është një nga figurat më të ndritura të kombit në terë historinë tonë ai ka berë epokë , dëshmoret janë bazamenti ynë janë vula e shqiptarizmes ata duhet nderuar meritushem maksimalisht dhe pa dallime sepse ata i takojnë vetëm Kombit Shqiptar dhe historisë sonë sa krenare aq dhe tragjike nëpër shekuj .

Ta kishte bota një Skënderbe , Adem Demaç , një Adem Jashar do bënte filma hollivudi që do pushtonin botën , po ne nuk kemi berë asgjë 21 vite pas lufte Shtatore të Ademit tonë të pavdekshëm nuk kemi në Prishtinë !!!
Do bëhet sot , do bëhet nesër mbase dikur do bëhen , kombi duhet ti përulet vlerave të tij e ta kujtoj çdo moment se falë deshmorëve ne jemi të lirë dhe meritoreve të heshtur .

Liria nuk do vinte kurrë në pjate as nga qielli , pa luftë pa UÇK në ne sot do ishim të asimiluar zhdukur , dhe UÇK -ja është e mbarë popullit shqiptar .

Lum Shqipëria që ju pati , Lavdi Kryekomandant ty e mijëra heronjëve të pavdeksisë .

Erald Selca

Comments