Së shpejti autobusi “dron” që bart deri në 40 persona – fluturimi do të kushtojë sa një biletë treni

225

Ndërsa Uber Elevate planifikon të nisë një shërbim taksi ajror për deri në katër pasagjerë në vitin 2023, një kompani fillestare në Nju Jork po mendon për diçka më të madhe – duke zhvilluar një autobus dron që bart deri në 40 persona.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Kelekona zbuloi kohët e fundit planet për një “ngritje dhe ulje gjigante elektrike vertikale” (eVTOL) për të transportuar njerëz midis qyteteve, me rrugën e parë të caktuar për Manhattan dhe Hamptons.

Moebel THEMA

Ky fluturim do të zgjasë vetëm 30 minuta dhe do t’i kushtojë pasagjerëve vetëm 85 dollarë – i njëjti çmim si një biletë treni.

Në këtë drejtim thuhet se firma po shikon vitin 2024 si vitin për fluturimet e saj të para të pasagjerëve dhe planifikon të zgjerohet në rajone të ndryshme menjëherë pas kësaj, duke përfshirë edhe udhëtime nga Londra në Paris dhe Los Anxhelos për në San Francisko.

Themeluesi Braeden Kelekona tha për Digital Trends se konkurrenti kryesor i kompanisë është transporti publik.

Comments