Greqi, sulmohet me levë një deputet i Agimit të Artë

217

giorgos-germenis-birn-kallergisNjë deputet grek i partisë Neonaziste të Agimit të Artë  është sulmuar nga dosa të panjohur në zonën e Athinës, në lagjen Marusi.

Bëhet fjalë për Yorgos Yermenis që sipas mediave lokale, ndërkohë që ishte në një lokal, u qëllua në kokë me një levë nga 30 persona dhe që më pas i hodhën spraj me piper në fytyrë.

Deputeti e ka përcaktuar sulmin si një tentativë vrasjeje. Politikani ishte i shoqëruar nga dy persona, të cilët u plagosën lehtë. Dyshimet e policisë janë përqendrohet tek një grup lokal, që është konsideruar anti-fashist.

Hetimet janë në proces: sulmi mund të jetë hakmarrje për sulmet e dhunshme ksenofobe që goditi kampin e refugjatëve në ishullin grek, Kios.

19 nëntor 2016 (gazeta-Shqip.com)

Comments