Humbi betejën me kancerin, të gjithë qajnë për maskotën Bradley

192

Dhimbje pa fund në botën e futbollit për Bradley Lowrey, 6-vjecarin angez që humbi jetën pas një beteje të gjatë me kancerin. I njohur si maskota e Sunderlandit dhe e kombëtares angleze, Bradley u nda nga jeta mesditën e të premtes, pasi nuk mundi ta mposhte “neuroblastoma”, një lloj i rrallë kanceri që prek indet nervore.

Historia e tij kishte mobilizuar skuadra dhe futbollistë të kategorive të ndryshme për të mbledhur fonde për kurimin e kësaj sëmundjeje të rëndë.

Për 6 vite tifoz i zjarrtë i Sunderlandit, kishte gjetur të Jermain Defoe mikun e tij të zemrës. Sulmuesi angez, aktualisht pjesë e Bournemouth, i dhuroi momenete të shumta gëzimi Bradleyt të vogël, duke ecur përkrah njëri-tjetrit kur skuadrat hynin në fushë, por edhe duke i qëndruar pranë gjatë kohës kur trajtohej me kimioterapi në spital.

Defoe shpërtheu në lotë gjatë një konference për shtyp të enjtes, kur u njoftua nga gazetarët se Bradley ishte në momentet e fundit të jetës.

E gjithë bota e futbollit u njoh me luftën e vogëlushit Bradley, kur më 27 mars të këtij viti shoqëroi Jermain Defoe para sfidës Angli – Lituani.

E ndërsa të gjithë fëmijët dëgjonin “God Save the Queen”, Bradley i kthye duke përqafuar gjatë gjithë kohës idhullin e tij.

Comments