Koronavirusi në Kosovë: Tre persona janë në gjendje të rëndë

364

Në Klinikën Infektive të QKUK-së gjenden të shtrirë 23 persona të prekur me koronavirus, ndërsa tre pacientë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, infektologu i Klinikës Infektive, Valbon Krasniqi.
Koronavirusi në Kosovë: Tre persona janë në gjendje të rëndë

Në Klinikën Infektive të QKUK-së gjenden të shtrirë 23 persona të prekur me koronavirus, ndërsa tre pacientë janë në gjendje të rëndë shëndetësore

Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, infektologu i Klinikës Infektive, Valbon Krasniqi.

Lexo Edhe:
OBSH-ja vlerëson se shpërthimi i koronavirusit është duke u përkeqësuar
“Në Klinikën Infektive janë të shtrirë 23 pacientë me koronavirus, 15 prej tyre janë në gjendje stabile, pesë janë me oksigjenoterapi ndërsa tre pacientë në gjendje të rëndë, kujdes intensiv”, tha ai.

Krasniqi bëri apel që qytetarët të vazhdojnë me masa mbrojtëse ndaj COVID-19, të mos dalin nga shtëpitë pa maska dhe të shmangin tubimet me shumë njerëz.

Deri tani në vendin tonë me koronavirus kanë rezultuar 1 mijë e 263 persona, 912 prej personave të infektuar janë shëruar, ndërsa janë regjistruar edhe 31 raste të vdekjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Ndryshe, Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendime të reja rreth pandemisë COVID-19, ku ka hequr kufizimin e lëvizjes si dhe ka vendosur rregulla të reja për qytetarët që kthehen në Kosovë.

Comments