Ushtria kineze po stërvitet vetëm 5 kilometra nga kufiri i Polonisë

292

Trupat kineze dhe bjelloruse kanë filluar stërvitjet e përbashkëta ushtarake të koduara “Eagle Assault” pranë kufirit polak pranë Brest.

Stërvitjet janë planifikuar të zgjasin njëmbëdhjetë ditë dhe deklarohen si përgjigje ndaj pranisë në rritje të NATO-s në rajon.

Bjellorusia ka shtuar gjithashtu trupat e saj në kufirin ukrainas dhe ka lejuar Moskën të vendosë atje armë taktike bërthamore.

Aktualisht nuk ka detaje të mëtejshme rreth stërvitjeve të planifikuara. Numri i saktë i ushtarëve kinezë të përfshirë nuk dihet gjithashtu.

Fotot e publikuara nga Ministria e Mbrojtjes në Minsk tregojnë një avion transporti kinez që mund të transportojë një numër treshifror ushtarësh./Indeksonline/

Comments