Xhudistja zvicerane: Majlinda, ka kapacitet te shkatërroj fizikisht dhe mentalisht!

213

majli dd

Gratulation: Die kosovarische Vorzeigeathletin Majlinda Kelmendi besiegt die Schweizer Judoka Evelyne Tschopp

 

 

Majlinda e bën historinë, Kosova fiton medaljen e parë të artë olimpike

Evelyne Tschopp bie perballe heroinës nga Kosova (“Evelyne Tschopp tombe face à l’héroïne du Kosovo“),  “Medalja e parë olimpike e arit shkon ne Kosovë per nje xhudiste” (“Erste olympische Medaille für den Kosovo – Gold im Judo“), “Drejtpersedrejti nga Olimpiada. Mjalinda kelemndi ari i Kosovës” (“Live-Olympia, Mjalinda Kelmendi Gold für Kosovo”) jane keta  tituj vetem te disa gazetave zvcerane NZZ dhe 20Minuten apo Blic me ttiullin:”Femra ku e tere Kosova shpreson”  (“Auf diese Frau hofft der ganze Kosovo“) te cilat  shkruajne ne faqet e para për humbjen e xhudistes së njobr zvicerane Evelyne Schtopp ne luften e sotme me  xhisten kosovares Majlinda Kelmendi ne Rio,  trasnmeton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”

 

Xhudistja zvicerane Tschopp: Me pas dijte qe Majlinda eshte bash aq e rrezikshme , tybe nuk i kisha dal n ndërsy, me me shtri me fytyre per toke !

majllldMe kete rast xhudistja zvicerane Evelyne Tschopp ne inetrvsita per mediat zvcerane ka phuhuar se “sot perblle kisha nje vajze te fuqishme, dicka me shume se xhudiste, fenomen i forcës”

“Majlinda e jashtezakonshme. Ajo ka aftësi dhe kapicitte te larte te shkatërroj fizkisht dhe mentalisht!..” (“Elle a la capacité de vous détruire mentalement. Elle est extrêmement puissante et a l’instinct d’une tueuse“), ka thene xhudistja zvicerane Evelyne Tschopp duke folur per luften me kolegen kosovare Kelemendi, trasnmeton agjencia e lajemeve “Presheva Jonë”
Në finale 8, në nën 52 kg, Baloisia ra fytyre ne dyshme perballe herines kosovare Majlinda Kelmendi, pothuajse pamposhtur në tre vjet dhe e goditi atë në Ippon. (“Die Hürde der Schweizerin in den Achtelfinals war zu hoch. Von der Kosovarin Kelmendi wurde Tschopp nach 24 Sekunden“)

majaCHH

“Prandja, ajo  nuk është rastesisht kampione e dyfishtë botëror dhe Evropa për asgjë”, ka thënë Tschopp, edhe pse e zhgënjyer pavarësisht humbjes parashikueshme. “Ajo ka aftësinë për të shkatërruar ju mentalisht. Është jashtëzakonisht i fuqishëm dhe ka instinktet e një mbytese. Përveç kësaj, sot (e diel), kam bërë një gabim që kam dalur me te ne lufte me te, për të neutralizuar ”

Ne fund mediat zvcerane kane shkruar per Majlinda Kelmendin kane shkruar seajo ka një energji dhe shpërthim të pashembullt në këtë klasë peshë të femrave, ne e kuptojmë se pse ajo ka fituar gjithçka dhe është një hero ne  vendin e saj. Autoritetet më të larta i kishte dhënë asajj nderime të kthimit të saj në Kosovë pas titullit të tij të fundit botëror të vitit të kaluar.Judo Grand Slam Paris 2015

Comments