Amerika dhe Rusia takim për paqen në Siri, Kerry shkon në Gjenevë 

353

 

In this March 30, 2014, photo, U.S. Secretary of State John Kerry, left, is greeted by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov at the Russian Ambassador's Residence to discuss the situation in Ukraine, in Paris. The current trip was to have been a five-day trip to Europe and Saudi Arabia, but with crisis on multiple fronts and Kerry’s decision on how to proceed turned a routine trip abroad into a frenetic tour of high-stakes diplomacy marked by abrupt changes in plan that have come to define his 14-month tenure as secretary of state. (AP Photo/Jacquelyn Martin, Pool)

Pas tensioneve ruso-amerike për gjendjen në Siri dhe sidomos për ndërhyrjen ruse ne Aleppo përmes korridoreve për të strehuar civilët, Uashingtoni dhe Moska kanë vendosur të mbajnë një takim të vecantë për këtë ceshtje.

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, zhvilloi sot në mëngjes në Gjenevë një mbledhje me homologun e tij rus,  Serguei Lavrov, për t’u përpjekur të rifillojnë bisedimet për paqe në Siri.

Shefi amerikan i diplomacisë dhe ai rus u takuan në një hotel luksoz në brigjet e liqenit Leman rreth orës 10:00 (8:00 GMT).

Para kamerave, ata shtrënguan duart, por nuk deklaruan se çfarë prisnin të arrinin në përfundim të këtyre bisedimeve

Comments