Brazili i artë i Olimpiadës-Neymar e nis dhe Neymar e përfundon gjithçka

294

1549

Neymar e nisi,Neymar e përfundoi dhe shkruan historinë.Qau kur për herë të parë me Brazilin e tij fitoi Olimpiadën që i mungonte duke mundur në ndeshjen e vështirë  Gjermaninë që gaboi në fund përmes një penaltie transmeton Faktiditor.Madhështia e golit në shtesë kundër Argjentinës në Kupën e Botës , iu kthye bumerang. Brazili fitoi vetëm me penalti sepse në kohën e rregullt dhe në shtesë rezultati ishte baraz me golat e Neymar dhe Max Meyer.Në njëfarë mënyre kjo ishte edhe një hakmarrje ndaj “pancerave ” pas asaj humbje turpëruese në Kupën e Botës në gjysëmfinale, një ndeshje e luajtur po në tokën e Brazilit.Ishte një finale me kombëtaret më të mëdha në historinë e këtij sporti masiv që dhuroi jo vetëm një spektakël, por edhe një shpresë për shkak të talenteve të jashtëzakonshëm që kanë ata.Brazili fitoi me penalti dhe merr trofeun e artë në Olimpiadën që mbahet në vendin e tyre./Faktiditor/.

Football - Men’s Tournament Gold Medal Match2016 Rio Olympics - Soccer - Final - Men’s Football Tournament Gold Medal Match Brazil vs Germany - Maracana - Rio de Janeiro, Brazil - 20/08/2016. Neymar (BRA) of Brazil celebrates his goal against Germany in the first half in their gold medal men’s football match. REUTERS/Bruno Kelly FOR EDITORIAL USE ONLY. NOT FOR SALE FOR MARKETING OR ADVERTISING CAMPAIGNS.Germany’s Nils Petersen goes head to head with Brazil’s Walace and Marquinhos.Expecting a win, Brazil supporters wear a massive Brazil t-shirt at the Maracana stadium.Brazil goalkeeper Weverton punches the ball away during the final match of the men’s Olympic football tournament between Brazil and Germany at the Maracana stadium in Rio de Janeiro, Brazil, Saturday Aug. 20, 2016. (AP Photo/Andre Penner)

 

https://www.youtube.com/watch?v=0xX5rqUmEQk

https://www.youtube.com/watch?v=oTs3tPI12aM

 

Comments