Gjermania nga nesër lejon udhëtimet me autobus në distanca të largëta

518

Pas një pauze prej më shumë se dy muajsh, për shkak të përhapjes së koronavirusit.

Pas një pauze dymujore për shkak të koronavirusit, udhëtarët në Gjermani mund të marrin udhëtime me autobus në distancë të largët nga e enjtja, transmeton albinfo.ch.

Pas një pauzë prej më shumë se dy muajsh për shkak të përhapjes së koronavirusit, firma e autobusëve buxhetor Flixbus ka njoftuar se do të fillojë të kandidojë përsëri nga 28 maj. Kompania njoftoi se gjithashtu do të kthehet në shërbim në Austri, Poloni dhe Danimarkë.

Një total prej 26 autobusësh do të jenë përsëri në rrugë, duke bërë fillimisht gati 50 ndalesa, njoftoi udhëheqësi gjerman i tregut të premten, më 22 maj. Para krizës kishte pasur 10 herë më shumë ndalesa, megjithatë bizneset gradualisht po ndërmarrin hapa për t’u hapur përsëri, shkruajnë mediat gjermane.

Për shkak të përhapjes së koronavirusit, autobusët kanë qenë të palëvizshëm që nga 18 marsi. Konkurrentët, si Blablabus dhe Pinkbus, nuk kanë njoftuar ende kur do të rifillojnë shërbimet, përcjell tutje albinfo.ch.

Sidoqoftë, shefat e Flixbus besojnë se firma mund t’i mbijetojë kësaj krize, tha Schwämmlein.

Në vitin 2019 Flixbus mbante më shumë se 62 milionë pasagjerë në gjithë botën. Këtë vit kompania shpreson të vazhdojë të zgjerojë shërbimet e saj. Për momentin nuk ka një datë kur Flixtrain do të jetë përsëri në dispozicion.

Flixbus po llogaritet se mund të funksionojë përsëri shërbime ndërkufitare së shpejti. “Shpresojmë që një zgjidhje e përgjegjshme evropiane të vendoset brenda disa javëve të ardhshme”, tha Schwämmeln.

Ministri gjerman i Transportit, Andreas Scheuer, nga qendra e djathtë CSU, njoftoi kohët e fundit ndihmë prej rreth 170 milionë € për industrinë e autobusëve.

Comments