“Nuk negocioj me Lajçakun”, Presidentit i vjen një reagim nga Parlamenti Europian

446

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon ka reaguar në Twitter ndaj Presidentit Hashim Thaçi rreth përfshirjes së këtij të fundit në dialogun e ndërmjetësuar nga emisari special i BE’së, Miroslav Lajcak.

Von Cramon ka shkruar se një lider i përgjegjshëm duhet të flasë me negociatorët ndërkombëtarë.

“Një lider i përgjegjshëm duhet të flasë me negociatorët ndërkombëtarë, nuk është një zgjedhje personale. Miroslav Lajcak ka dëshmuar se ai është duke punuar për negociata të orientuara drejt rezultatit. Çfarë është me e rëndësishme për Hashim Thaçin”, ka shkruar ajo, raporton Gazeta Express.

Viola von Cramon

@ViolavonCramon

A responsible leader must talk to international negotiators, it’s not a personal choice. @MiroslavLajcak has proved that he is working for output oriented negotiations. what’s more important for @HashimThaciRKS? https://prishtinainsight.com/thaci-states-he-wont-participate-in-negotiations-led-by-lajcak/ 

Thaci states he won’t participate in negotiations led by Lajcak

President Thaci continued to push for US leadership in the Kosovo-Serbia dialogue on Tuesday, stating that he has “no will to participate” in negotiations led by EU special representative Miroslav…

prishtinainsight.com

19 people are talking about this

Presidenti i Kosovës ka thënë se nuk ka vullnet të marrë pjesë në negociatat mes Kosovës dhe Serbisë nën ndërmjetësimin e Emisarit Special të BE’së, Miroslav Lajcak.

Thaçi ka kundërshtuar emërimin e diplomatit sllovak si emisar special të BE’së për dialogun duke thënë se vendi prej nga vjen Lajcak nuk e ka njohur pavarësinë e Kosovës./Express/

Comments