Hahn: E rëndësishme është që qytetarët të mund të votojnë lirshëm në zgjedhje

130

Moebel THEMA

Në prag të vizitës së ditës së nesërme në Maqedoni, eurokomisioneri për zgjerim Johanes Han përmes një kumtese lëshuar mediave thekson se e rëndësishme është që kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve janë plotësuar, njofton Zhurnal.

Marrëveshja e arritur gjatë verës së kaluar nga ana e partive politike kryesore në vend dhe vendosja e datës së zjgedhjeve është një hap i mbarë, megjithatë ky është vetëm fillimi, e rëndësishme është që qytetarët të mund të votojnë lirshëm në zgjedhje, ka thënë Han.

Han thekson se gjatë takimit do të kërkojë implementim urgjent të reformave dhe prioritetet përmes ligjeve.

E gjitha është e rëndësishme për vendin që të bëj progres drejt BE-së, e gjithashtu me padurim pres që të dëgjojë edhe nga Prokurorja speciale se si ecën puna e saj dhe a hasën në pengesa, ka thënë më tej Han.

Comments