Japonia goditet nga një tërmet fuqishëm 6.1 ballësh dhe 5 tërmete më të vogla

96

 Japonia goditet nga një tërmet fuqishëm 6.1 ballësh dhe 5 tërmete më të vogla

 

Japonia është goditur sërish nga një tërmet i fuqishëm i shkallës 6.1 ballë i shkallës Rihter, në të njëjtin rajon ku tre ditë më parë u regjistrua goditja prej 7.4 ballë. Sirenat e alarmit për tsunam kanë rënë sërish përgjatë bregdetit.

Tërmeti ndodhi rreth 6.30 të mëngjesit me orën lokale, 37 km jug të Namie, sipas Agjencisë Meteorologjike të Japonisë.

Ndërkohë, pesë tërmete të vogla me intensitet 4.6 dhe 3.2 kanë pasur njëri-tjetrin brenda një ore e gjysmë shkruan “Reuters”.

Ndërkohë, një tërmet i fortë me magnitudë 5.2 i shkallës rihter goditi menjëherë rreth orës 9.30 rajonin e Kinkai Tori-Shima, i cili është një ishull që ndodhet rreth 600 km në jug të Tokios.

Nuk ka ende të dhëna për të lënduar apo dëme, ndërsa ndryshe nga tre ditë më parë, nuk ka pasur as alarm për tsunam.

Ndërsa tërmëti 7.4 ballë i cili goditi brigjet e Fukushimës të martën, shkaktoi një cunam rreth një metër të lartë, i cili goditi, zonat Sendai dhe Miyagi, në veri të Fukushimas, ku edhe ndodhen centralet bërthamore.

Image

Comments