Ministri rus: SHBA-të gabuan me ndërhyrjen në Kosovë

365

174940132457d7acc689d77896548910_v4big

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe partnerët e tyre perëndimorë, në mënyrë konstante po e shkatërrojnë rendin ekzistent botëror, ka thënë Ministri rus i Mbrojtjes, Sergei Shoigu për Sputnik, transmeton Klan Kosova.

Ndërhyrjet e tyre kanë filluar me Bosnjën dhe Kosovën dhe kanë vazhduar me Irakun e Libinë”, ka thënë Shoigu në një deklaratë për Sputnik.

Kjo deklaratë e qeveritarit rus ka ardhur pasi homologu i tij amerikan Ashton Carter, ka thënë se Rusia po i shkatërron themelet e rendit botëror.

“Qysh kur operacioni SHBA-NATO e ka ndarë Jugosllavinë, Rusia vazhdimisht ka paralajmëruar se këto aksione do të kenë pasoja”, ka thënë ministri.

Sipas Shoigut, kolegët e tij amerikanë kanë bërë gabime të ngjashme edhe në Irak, Afganistan, Libi dhe në shtetet e tjera.

Comments