Lista e deputetëve të Kuvendit të ri të Kosovës

589

Nga 39 ulëse në Kuvend për deputetë, sa ka fituar koalicioni PDK-AAK-Nisma, më 11 qershor, PDK do t’i ketë 23 sosh, AAK 10, ndërsa Nisma vetëm 6. VV ka fituar një mandat të ri, duke çuar në 32 numrin e ulëseve, derisa LDK-AKR 29 mandatet i ndajnë në 23 për LDK-në, 4 për AKR-në, ndërsa dy për themeluesit e Alternativës.

Rezultatet përfundimtare për kandidatët për deputetë të koalicionit PAN kanë sjellë ndryshime në ndarjen e ulëseve për deputetë të partive brenda koalicionit, që doli i pari në zgjedhjet e jashtëzakonshme parlamentare.

Numërimi dhe rinumërimi i kutive që nuk ishin kryer më 11 qershor, ka lënë jashtë Kuvendit dy kandidatë të Nismës për deputetë, duke e ulur numrin e mandateve parlamentare të partisë së Fatmir Limajt në 6, nga 8 sa ishte llogaritur sipas rezultateve preliminare.

Enver Hoti dhe ish-shefja e grupit parlamentar të Nismës në legjislaturën e shpërberë, Valdete Bajrami, kanë mbetur jashtë listës përfundimtare, duke mos siguruar sërish ulëse në Kuvend, shkruan Express.

23 mandate do t’i takojnë PDK-së nga votat brenda koalicionit, ndërsa 9 AAK-ja e mandatarit për kryeministër, Ramush Haradinaj.

Por, PDK-ja mund të rritet edhe për një deputetë, në 23 të tillë, në rast se i bie që ulëse në Kuvend të marrë një grua deputete, sipas ndarjes me kuotë gjinore të mandateve në Kuvend. Në këtë rast AAK-ja do të mbetej me 9 deputetë.

E për këtë ulëse në garë janë pikërisht dy kandidatë nga Deçani të këtyre dy partive – Safete Hadergjonaj dhe Rasim Selmanaj.

Ndryshime të vogla ka edhe në listën e partisë së dytë të këtyre zgjedhjeve – Lëvizjes Vetëvendosje. Partia e Albin Kurtit, nga numërimet përfundimtare ka fituar edhe një mandat shtesë në Kuvend, duke arritur 32 numrin e ulëseve.

Ndërsa, humbja e një mandati të koalicionit LDK-AKR, e ka lënë partinë e Behgjet Pacollit me vetëm katër deputetë. 23 nga 29 ulëset i kanë siguruar deputetë e LDK-së, ndërsa dy janë për Mimoza Kusari-Lilën dhe Ilir Deden që garuan në këtë listë si themelues të Alternativës.

Kjo është lista përfundimtare e deputetëve të legjislaturës së re të Kuvendit:

PDK-AAK-NISMA:
1. Kadri Veseli (PDK)
2. Ramush Haradinaj (AAK)
3. Sala Berisha-Shala (PDK)
4. Fatmir Limaj (NISMA)
5. Daut Haradinaj (AAK)
6. Teuta Haxhiu (AAK)
7. Enver Hoxhaj (PDK)
8. Mergim Lushtaku (PDK)
9. Ganimete Musliu (PDK)
10. Memli Krasniqi (PDK)
11. Elmi Recica (PDK)
12. Time Kadrijaj (AAK)
13. Andin Hoti (PDK)
14. Fatmir Xhelili (PDK)
15. Evgjini Thaci-Dragusha (PDK)
16. Agim Aliu (PDK)
17. Bekim Haxhiu (PDK)
18. Blerta Deliu-Kodra (PDK)
19. Haxhi Shala (NISMA)
20. Zafir Berisha (NISMA)
21. Mexhide Mulaku-Topalli (PDK)
22. Bilall Sherifi (NISMA)
23. Milaim Zeka (NISMA)
24. Flora Brovina (PDK)
25. Abdyl Salihu (PDK)
26. Shkumbin Demaliaj (AAK)
27. Luljeta Veselaj-Gutaj (PDK)
28. Ahmet Isufi (AAK)
29. Rrustem Berisha (AAK)
30. Albulena Balaj (NISMA)
31. Nezir Cocaj (PDK)
32. Zenun Pajaziti (PDK)
33. Xhevahire Izmaku (PDK)
34. Xhavit Haliti (PDK)
35. Pal Lekaj (AAK)
36. Leonora Bunjaku (PDK)
37. Hajdar Beqa (PDK)
38. Blerim Kuçi (AAK)
39. Rasim Selmani (AAK) [Safete Hadergjonaj (PDK)

LVV:
1. Abin Kurti
2. Shpend Ahmeti
3. Aida Dërguti
4. Dardan Molliqaj
5. Visar Ymeri
6. Albulena Haxhiu
7. Dardan Sejdiu
8. Glauk Konjufva
9. Donika Kadaj-Bujupi
10. Finsik Ismaili
11. Rexhep Selimi
12. Besa Baftiu
13. Adem Mikullovci
14. Dukagjin Gorani
15. Fatmire Kollqaku
16. Liburn Aliu
17. Ali Lajçi
18. Arbërie Nagavci
19. Driton Çaushi
20. Sami Kurteshi
21. Drita Millaku
22. Faton Topalli
23. Ismajl Kurteshi
24. Shqipe Pantina
25. Sliu Salihu
26. Mytahir Haskuka
27. Saranda Bogujevci
28. Frashër Krasniqi
29. Valon Ramadani
30. Fitore Pacolli-Dalipi
31. Qendron Kastrati
32. Arbën Rexhaj

LDK-AKR:
1. Avdullah Hoti (LDK)
2. Driton Selmanaj (LDK)
3. Vjosa Osmani-Sadriu (LDK)
4. Behgjet Pacolli (AKR)
5. Lumir Abdixhiku (LDK)
6. Mimoza Kusari-Lila (A)
7. Anton Çuni (LDK)
8. Kujtim Shala (LDK)
9. Teuta Rugova (LDK)
10. Ilir Deda (A)
11. Labinot Tahiri (AKR)
12. Valdentina Bunjaku-Rexhepi (LDK)
13. Lutfi Zharku (LDK)
14. Arben Gashi (LDK)
15. Lirije Kajtazi (LDK)
16. Ramiz Kelmendi (LDK)
17. Fidan Rekaliu (LDK)
18. Hykmete Bajrami (LDK)
19. Arban Abrashi (LDK)
20. Ismet Beqiri (LDK)
21. Besa Gaxherri (LDK)
22. Hashi Avdyli (LDK)
23. Korab Sejdiu (AKR)
24. Doruntinë-Maloku-Kastrati (LDK)
25. Islam Pacolli (AKR)
26. Naser Rugova (LDK)
27. Mirjeta Kalludra (LDK)
28. Armend Zemaj (LDK)
29. Imet Rrahmani (LDK)

Comments